Перше, що треба робити, встановити причину, чому замок заклинило. Відразу це може бути проблематично, адже замок врізаний у металеві або дерев'яні двері, і навіть якщо він накладний, то навряд чи можна безпосередньо розкрити його корпус.
Якщо треба відкрити замок без ключа то не варто нічого робити похапцем – спершу слід спробувати визначити причину на вигляд, взаємодію деталей замикаючого пристрою та звукам, що супроводжують процес виявлення пошкодження.
На основі отриманої інформації вибирається метод, яким проводитиметься відкриття.
Заклинивший у замку ключ передбачає 2 вида поломок: ключ має певний ступінь свободи (обмеженого руху) або не провертається і не витягується зовсім.
Частковий рух говорить про те, що зламався замковий секрет, або в замкову щілину потрапив якийсь блокуючий, сторонній предмет.
Якщо немає руху, то заклинило сам секрет. Також причина може бути в тому, що в замок вставлений відповідний конфігурації, але не «рідний» ключ або оригінальний, але має значні пошкодження. Це стосується як звичайних, так і круглих у перерізі ключів.
Якщо дверний замок не відкривається, але ключ легко вставляється і виймається, це вказує на секрет що зламався, а може бути як і в першому випадку в нього потрапив сторонній предмет. Також можна припустити що руху заважає хвостовик засуву що заклинив, або ригелів, що відбувається найчастіше при неправильній установці, коли перетягнуті кріпильні, фіксуючі і регулюючі гвинти.
Внаслідок цього виникають перекоси і порушуються технологічні зазори.
Замок не відчиняється, проте повертається на один оборот. Тут слід оглянути ключ на предмет виявлення значних пошкоджень що не підлягають виправленню. Вони не дозволяють замковому секрету розпізнати ключ-оригінал.